Naočale i kontaktne leće mnogima od nas pomažu u svakodnevnom životu, ali što kada više nisu dovoljni? Nepovratna oštećenja vida, uzrokovana bolestima poput makularne degeneracije, glaukoma, dijabetičke retinopatije ili prirođenim poremećajima poput strabizma i slabovidnosti, mogu značajno utjecati na kvalitetu života. Ipak, i za takva stanja postoje odgovarajuća pomagala koja mogu povratiti dio vida.
Slabovidnost - znate li zašto je važno rano otkrivanje?
Slabovidnost, poznata i kao ambliopija, je funkcionalni poremećaj vida u kojem mozak zanemaruje podražaje koji dolaze od slabijeg oka. Najčešće se razvija u djetinjstvu, tijekom formiranja makule – točke najoštrijeg vida. Slabovidne osobe često nisu svjesne svog stanja, ali problemi poput slabije percepcije dubine, kontrasta i pokreta itekako utječu na kvalitetu njihove svakodnevice.
- Prema podacima iz 2022. godine, u Hrvatskoj je registrirano 20.526 osoba s oštećenjem vida, što čini 3,3% ukupnog broja osoba s invaliditetom.
- U Zagrebu je taj broj 2.707 osoba, što predstavlja 2,4% svih osoba s invaliditetom u gradu.
- Od toga, u Hrvatskoj je 16.355 osoba registrirano s dijagnozama koje u potpunosti ili u većoj mjeri uzrokuju invaliditet, dok je u Zagrebu takvih osoba 2.171.
- Šokantan podatak je da se u 80% slučajeva pravovremenom dijagnozom i adekvatnim djelovanjem moglo utjecati na stanje oštećenja.
Može li se slabovidnost izliječiti?
Najbolje vrijeme za liječenje slabovidnosti je između treće i devete godine života. Dobre rezultate daju redovita okluzija (prekrivanje flasterom) zdravog oka i posebne vježbe na koordinatoru. Koordinator je uređaj za vježbe oka koji možete i iznajmiti u optici Monokl i vježbati doma s djetetom.
Nažalost, prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom iz 2022. godine, u Hrvatskoj je registrirano više od 20.000 osoba s oštećenjem vida. Ipak, u čak 80% slučajeva pravovremenim djelovanjem oštećenja su se mogla spriječiti ili umanjiti.
Pomagala za slabovidnost
Čak i kada su oštećenja vida nepovratna, postoje specijalizirana pomagala koja mogu olakšati svakodnevno funkcioniranje. Među njima su:
- Lupe i povećala – za lakše čitanje i obavljanje preciznih zadataka.
- Teleskopske naočale – koje povećavaju udaljene objekte.
- Naočale s medicinskim filterima (kanten filteri) – za povećanje kontrasta i smanjenje zasljepljivanja
- Elektronska povećala – omogućavaju povećanje slike i do 80 puta.
- Posebna rasvjeta za slabovidne – optimizira uvjete osvjetljenja.
Sve ove uređaje možete pronaći u Centru za slabovidne Monokl u Zagrebu, koji nudi i mogućnost isprobavanja pomagala. Uz stručnu pomoć, možete saznati koje rješenje vam najbolje odgovara. Također, dostupna su i pomagala koja slabovidne osobe mogu dobiti preko zdravstvenog osiguranja.
Slabovidnost i druga oštećenja vida mogu biti izazovni, ali uz dostupna vidna pomagala, poput onih u Centru za slabovidne Monokl, život se može značajno olakšati. Više informacija o pomagalima i uslugama potražite na www.monokl.hr ili nazovite 01/230 20 60.
Važno je reagirati na vrijeme i iskoristiti sve dostupne mogućnosti – jer kvalitetan vid znači kvalitetan život!