Oftalmolozi otkrivaju: 5 najčešćih pogrešaka koje radimo s kontaktnim lećama

Dioptrija.hr
Oftalmolozi otkrivaju: 5 najčešćih pogrešaka koje radimo s kontaktnim lećama

Kontaktne leće su revolucionirale način na koji ispravljamo vid, ali njihova praktičnost dolazi s odgovornošću. Svjetski oftalmolozi upozoravaju da nepravilno korištenje kontaktnih leća može dovesti do ozbiljnih infekcija, iritacija i čak trajnog oštećenja vida. Donosimo pet najčešćih pogrešaka koje ljudi rade s kontaktnim lećama i savjete kako ih izbjeći.

Kontaktne lece

1. Spavanje s kontaktnim lećama

Jedna od najopasnijih, ali i najčešćih pogrešaka je spavanje s lećama koje nisu namijenjene nošenju preko noći. Kada spavate s lećama, smanjuje se dotok kisika do rožnice, što dramatično povećava rizik od infekcija: čak šest do osam puta više nego kod pravilnog korištenja. Čak i kratko drijemanje s lećama može stvoriti pogodno okruženje za razvoj bakterija i gljivica.

Uvijek skidajte leće prije spavanja, osim ako vam oftalmolog nije izričito preporučio leće za produženo nošenje.

2. Kontakt s vodom - tuširanje, plivanje, ispiranje vodom

Voda iz slavine, bazena ili jezera može sadržavati opasne mikroorganizme poput Acanthamoebe, koji mogu uzrokovati teške infekcije rožnice. Leće nikada ne smiju doći u kontakt s vodom - to uključuje i tuširanje, plivanje i ispiranje leća ili kutijice vodom.

Prije tuširanja ili plivanja izvadite leće. Za čišćenje i pohranu koristite isključivo sterilnu otopinu za kontaktne leće, nikada vodu ili slinu.

3. Zanemarivanje higijene ruku i kutijice za leće

Prije svakog rukovanja lećama ruke treba temeljito oprati i osušiti. Prljave ruke mogu prenijeti bakterije i viruse na leće, a time i u oko. Također, mnogi korisnici zaboravljaju redovito čistiti i mijenjati kutijicu za leće, što može poništiti sav trud oko čiste leće.

Operite i osušite ruke prije dodirivanja leća. Kutijicu čistite i mijenjajte barem svaka tri mjeseca, a otopinu uvijek koristite svježu - nikada ne nadopunjujte staru.

4. Predugo nošenje istih leća ili korištenje nakon isteka roka

Svaka kontaktna leća ima određeni vijek trajanja - bilo da je riječ o dnevnim, tjednim ili mjesečnim lećama. Nošenje leća dulje od preporučenog razdoblja povećava rizik od infekcija, nakupljanja naslaga i smanjenja udobnosti. Isto vrijedi i za korištenje leća nakon isteka roka trajanja.

Pridržavajte se rasporeda zamjene koji je preporučio vaš oftalmolog ili proizvođač. Ne koristite leće nakon isteka roka, čak ni „samo još jedan dan“.

5. Ignoriranje nelagode, crvenila ili boli

Crvenilo, peckanje, zamućenje vida ili bol znak su da nešto nije u redu. Mnogi korisnici ignoriraju ove simptome i nastavljaju nositi leće, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija, pa čak i trajnog oštećenja vida.

Ako osjetite bilo kakvu nelagodu, odmah izvadite leće i obratite se oftalmologu. Nikada ne „trpite“ bol ili neugodu - zdravlje vaših očiju je na prvom mjestu.

Ocjena članka:

0 / 5 0
Optical Express dr. Šarić
  • Laserska korekcija vida
  • Operacija sive mrene
  • Zamjena očne leće

Možda će vas zanimati